webove-okno

Jarní úklid webu

Po koronapauze jsem tu s tipem na jarní úklid webu.

Checklist 8 důležitých věcí

které byste měli na svém WordPress webu zkontrolovat: 

1. Název a popis webu

Máte dobře nastavený název a popis webu? V záložce Nastavení > Obecné. Název webu klasicky odpovídá doméně nebo názvu firmy (Ivana Sulková, fyzioterapeut), popis webu stručná věta (Léčebná rehabilitace a fyzioterapie pro Slaný a okolí). Schválně, kdo tam má větu: “Další web používající WordPress”

2. Nepoužívané šablony

Smazali jste nepoužívané šablony? V záložce Vzhled > Šablony. Rozkliknete nepoužívanou šablonu a pak vpravo dole tlačítko “smazat”.

3. Nepoužívané pluginy

Smazali jste nepoužívané pluginy? V záložce Pluginy > Přehled pluginů. Nepoužívané pluginy a šablony zbytečně zatěžují web a představují bezpečnostní riziko. Pryč s nimi.

4. Platné e-maily

Máte nastavenu platnou e-mailovou adresu administrátora? Nastavení > Obecné. 

5. Komentáře a diskuze

Máte nastavená pravidla pro komentáře? Záložka Nastavení > Nastavení komentářů. Týká se hlavně blogů, všem ale doporučuji projít si stránku a zaklikat, jak potřebujete. Možností vložit komentář dáváte ostatním částečný přístup k vašemu webu. Už z podstaty tedy komentáře představují bezpečnostní riziko (i když ošetřené a hlídané).

6. Demo obsah

Smazali jste demo obsah? Spolu s instalací WordPressu a šablon se vám na web dostane spoustu demo obsahu. Jsou to zkušební stránky, demo fotografie, testovací komentáře. Možná není vidět navenek, ale vidí je roboti vyhledavačů, autospameři apod. Nechcete je na webu mít. Hledejte mezi stránkami, příspěvky, v záložce média. 

7. Zálohy

Zálohujete? Jasně, každý solidní hosting pro vás udržuje nějaký počet automatických záloh. Ale víte, jak se k nim dostat? Umíte web ze zálohy obnovit? Jeden zálohovací plugin byste ve webu určitě měli mít a automaticky nebo alespoň s nějakou pravidelností ručně web zálohovat. Pro vlastní klid. A posílat si zálohy na bezpečné místo mimo samotný web.  https://www.wpbeginner.com/plugins/7-best-wordpress-backup-plugins-compared-pros-and-cons/

8. Aktualizace

Máte WordPress, šablonu a všechny pluginy aktualizované? Záložka Nástěnka > Aktualizace. Nejbezpečnější web je totiž aktualizovaný web. Tady je potřeba dát si pozor, aby všechny aktuální verze šablony a pluginů spolu byly dál kompatibilní. WordPress to celkem hlídá. I kdyby ale nastala chyba v metrixu a něco přestalo fungovat, máte přece tu zálohu z předchozího kroku. (Že jo?)


Za časů standardních i zběsilých, hýčkejte a udržujte si své weby…

A kdybyste s webem potřebovali pomoci, jsem k zastižení
Přejít nahoru